Duurzame Dinsdag: duurzame ideeën vragen om politieke aandacht.
Ieder jaar wordt op Duurzame Dinsdag een koffer vol goede, duurzame ideeën aangeboden aan de Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu. Overal in Nederland zijn mensen bezig om bij te dragen aan een duurzamere wereld. Projecten en ondernemingen op het gebied van duurzame energie, schone zeeën, nieuwe vervoersconcepten, afval, gezonde voeding en goed samenleven ontspringen overal waar mensen samenkomen, in steden en op het platteland, in buitenwijken en stadscentra. Voor het derde jaar op rij verzorgt GreenWish de analyse van de inzendingen.
Duurzaamheid in het dagelijks leven
Het merendeel van de 400 inzendingen in 2012 hebben, net als voorgaande jaren, betrekking op energie. 37% van de ideeën in de koffer gaan over het opwekken van energie met zon, wind en waterkracht. Op de tweede plaats staan met 25% initiatieven met als doel mensen te helpen met een duurzame levensstijl. Hieronder vallen bijvoorbeeld een app die meldingen geeft wanneer huisvuil wordt opgehaald en tips geeft om afval beter te scheiden of Neighbour fruit, een app die laat zien waar in de buurt groenten en fruit aan huis worden verkocht. Het hoge percentage duurzame initiatieven met ‘huis tuin en keuken’ oplossingen als deze laten zien hoezeer mensen in het dagelijks leven duurzaamheid als urgent ervaren.
Concrete tips
Dit jaar valt vooral op hoe concreet initiatiefnemers aangeven waar zij tekortkomingen in de huidige systemen zien. Bijvoorbeeld: Veel gemeenten hoeven niet te betalen voor de hoeveelheid stroom die zij gebruiken voor straatverlichting, maar voor het aantal verlichte straten. Hierdoor ontbreekt een financiële prikkel voor gemeenten om te bezuinigen.
Bron van innovatie
“De duurzame initiatieven uit de samenleving zijn niet alleen een bron van innovatie, ze houden ook bestaande organisaties de spiegel voor op weg naar meer logica en efficiëntie,” legt Rinske van Noortwijk, directeur van Greenwish, uit: “Initiatiefnemers maken niet alleen melding van opvallende en tegenwerkende wet- en regelgeving, zij komen ook met alternatieven. Ze pleiten bijvoorbeeld voor een ander belastingssysteem, waarbij niet-duurzaam hoger wordt belast en duurzaam goedkoper wordt, of voor andere manieren van omgaan met ons afval.”
Koffertje met aanbevelingen
Op 4 september wordt het koffertje met de aanbevelingen aan Staatssecretaris Joop Atsma aangeboden. Hierna gaan onder leiding van Ruud Koornstra en Joris Putman Kamerleden, initiatiefnemers en andere experts in gesprek. Tijdens deze dialoog staat het gegeven dat duurzame initiatieven systeemfouten bloot kunnen leggen centraal. Toekomstscenario's voor energie, zorg, voedsel etc. waar de politiek aan werkt, moeten daarom juist gebaseerd worden op deze initiatieven.
Voor meer informatie kun je terecht bij Greenwish.





